Jak się odkochać?

Czy wiesz jak się odkochać w dziewczynie, chłopaku, przyjacielu, kobiecie?

Zaakceptuj ból. Nie ukrywaj tego, co czujesz

Czasami najtrudniejszą częścią zmiany jest zaakceptowanie faktu, że coś się zmienia. Myślę, że tak samo jest z poczuciem krzywdy. Nie zaprzeczaj temu, co czujesz.

Powiedz to na głos: “Jestem samotny. Jestem smutny. Jestem zraniony.”

Szukasz nowej kobiety Kliknij w baner poniżej


Czasami opłakujemy stratę tego, co mogłoby być lub tego, o czym marzyliśmy, zamiast tego, co było. Jeśli zrywasz z kimś, z kim myślałeś, że spędzisz całe życie, musisz zdać sobie sprawę, że musisz wyleczyć się z utraty tej osoby, ale także idei na zawsze.

I pozwól sobie poczuć dokładnie to, co czujesz. Myślę, że zbyt często spieszymy się do części uzdrawiającej, ponieważ chcemy być w porządku i czuć się lepiej. Ale akceptując swój obecny stan emocjonalny i naprawdę po prostu czując to i będąc obecnym jest ważną częścią uzdrawiania. Jeśli cały czas zadajesz sobie jedno z poniższych pytań, to zacznij od akceptacji tego co czujesz, żeby móc nad tym pracować:

 • jak się odkochać w kobiecie, dziewczynie
 • jak się odkochać w mężczyźnie, chłopaku 
 • jak się odkochać i mocno stanąć na nogach
 • jak się odkochać w przyjaciółce lub przyjacielu
 • jak się odkochać w kochanku czy kochance

Jak się odkochać w kobiecie, mężczyźnie?

Bądź sam/a

Poświęć trochę czasu, aby być samemu. Bycie aktywnie samotnym, nie towarzystwo, nie randki, ale naprawdę poświęcenie czasu na skupienie się tylko na tym, co chcesz i potrzebujesz jest ważną częścią uzdrawiania i rozwoju.

Spędzanie czasu z samym sobą pozwala ci na niezależne odkrywanie własnych zainteresowań. Nie będziesz pod wpływem potrzeb czy pragnień innej osoby. W ten sposób nauczysz się ufać własnemu instynktowi i podejmować najlepsze dla siebie decyzje w przyszłości.

Spędzaj czas z przyjaciółmi

Istnieją różne rodzaje miłości, a miłość nieromantyczna, do swoich przyjaciół, rodziny jest ważna! Nawet jeśli masz złamane serce, wciąż jest wiele osób w twoim życiu, które cię kochają. Niech pokażą ci, jak im zależy, akceptując oferty na lunch lub mając staroświecki sleepover ze swoimi najbliższymi przyjaciółmi.

Praktykuj self care

Samoopieka nie jest nowym terminem, ale czasami kładziemy całą naszą uwagę i energię na budowanie lub utrzymywanie relacji i tracimy z oczu dbanie o siebie. Wykorzystaj ten czas, aby dowiedzieć się, co dodaje ci energii, co cię uspokaja i praktykuj robienie czegoś dla siebie codziennie.

Zrób plan zdrowego posiłku, upiecz ciasteczka w sobotnie popołudnie, przejdź się po okolicy, idź na terapię w tym tygodniu, zadzwoń do mamy. Zapisz swoje uczucia w dzienniku. Napisz list do swojej dawnej miłości i spal go. Albo zniszcz go. Albo zostaw go w swoim dzienniku, aby po latach przypomnieć sobie, jak bardzo się rozwinąłeś. Wydobycie swoich uczuć jest zdrową częścią samoopieki, gdy zaczynasz się odkochiwać z nieodwzajemnionej miłości.

Zacznij robić coś nowego (np. hobby)

Nauczenie się czegoś nowego to świetny sposób na zbudowanie pewności siebie i odkrycie nowej strony siebie. Czy zawsze chciałeś spróbować wspinaczki? Albo obróbki drewna? Albo podcastingu? Nadszedł czas, mój przyjacielu, aby spróbować tego, co chciałeś zrobić!

Nigdy nie zapomnisz o kimś, jeśli będziesz siedzieć i myśleć o nim przez cały dzień. Nie możesz ruszyć dalej, jeśli twoja głowa (i serce) utknęły w przeszłości. Zacznij myśleć o swojej przyszłości i własnych celach.  

Chcesz wiedzieć jak odkochać się w dziewczynie lub w chłopaku?

Uświadom sobie, że związki nie mają sprawić, że poczujesz się dobrze, ale mają cię czegoś nauczyć i pomóc ci się rozwijać. Pozwól, by ktoś był częścią twojej historii, a nie tragiczną, końcową sceną. Wyciągnij z niej to, czego potrzebujesz się nauczyć. Jeśli pokazał ci wszystkie niekochane części siebie, popracuj nad nimi, właśnie to miał zrobić. Mamy tendencję do zaostrzania relacji przez sposób, w jaki kategoryzujemy je jako dobre, złe lub brzydkie, a jednak z jakiegoś powodu, bez względu na to, w którą stronę pójdziemy, zawsze chcemy trzymać się jeszcze trochę dłużej.

Pozwól sobie na smutek. Opieranie się temu sprawia, że jest gorzej niż jest. Daj sobie czas na żałobę i smutek po stracie kogoś, kto był ważną częścią twojego życia. Następnie pozwól im odejść i kochaj siebie na tyle, by pozwolić sobie również odejść. Pozwól sobie na odejście od nich w sensie metaforycznym. Nikt inny nie da ci na to pozwolenia.

Nie frustruj się, kiedy twoje myśli nieuchronnie powracają do tej osoby. Po prostu pozwól im się wycofać i przejść. To jest naprawdę jak ty powinieneś rozdawać z wszystkie twój negatywnymi myślami, ale robić to staje się coraz trudny gdy temat jest coś ty chcesz trzymać się jak uzależniony. Musisz objąć fakt, że pozwalając te myśli umyć nad tobą i blaknąć jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie i dla swojego związku po związku.

Nie oczekuj, że przejdziesz nad nimi, jeśli siedzisz w swoim łóżku cały dzień myśląc o nich. Wyjdź z domu i rób to, co kochasz, odwiedź przyjaciół, z którymi straciłaś kontakt. Zakochaj się w innych rzeczach, ludziach i w sobie. Istnieje więcej miłości w swoim życiu innych niż tylko romantyczne, a kiedy nauczysz się oczarować siebie z nimi, znajdziesz się potrzebując znaczącego innego mniej i mniej.

Embrace, że możesz nigdy nie dostać nad nimi, ale pozwól im być częścią twojej historii w każdym razie. Nie każda miłość musi skutkować przysięgą spędzenia wieczności razem, i to nie znaczy, że to, co miałeś, nie było prawdziwe, warte lub piękne. Częścią tej historii może być to, że po prostu zawsze ich kochałeś, nawet długo po tym, jak skończyłeś, i wiesz co? Jeśli mnie pytasz, bez względu na to, jak to się skończy na dłuższą metę, jest to najpiękniejsza rzecz, jakiej możesz doświadczyć: kochać kogoś pomimo wszystko. Jedynym haczykiem jest to, że musisz być w stanie zrobić to w sposób akceptujący, albo zakopiesz się w swoim bólu serca przez resztę życia.

Zacznij się odłączać. Coś, co wszyscy musimy pogodzić się z faktem, że przywiązujemy się do innych ludzi w świetle tego, co myślimy, że mogą one zapewnić dla nas – czy to podświadome, czy nie, idziemy do prawie trybu paniki, kiedy zostawiają nas, bo nie wiemy, jak sobie poradzimy. Ale będziemy, bo zawsze to robimy.

Naucz się brać swoje uczucia i kierować je na paliwo, aby napędzać cię w kierunku czegoś większego. Jeśli w ogóle, motywuj się do sukcesu pomimo nich. Nie jest to najbardziej pozytywny sposób podążania za rzeczami (i wierzę, że naprawdę powinieneś robić rzeczy dla siebie), ale na razie, podczas gdy zmagasz się z problemami, nie jest to najgorszy sposób radzenia sobie. Pozwól im robić to, po co przyszli do twojego życia: uczynić cię lepszym, jakkolwiek by to nie wyglądało.

Czym się otaczasz kiedy chcesz się odkochać

Jeśli związek się kończy lub zakończył, najprawdopodobniej zyskałeś dużo nowego czasu lub puste uczucie, ponieważ osoba, z którą byłeś, już nie istnieje. Musisz zastąpić tę przestrzeń.

Na przykład, jeśli oglądałeś program ze swoim byłym partnerem, zastąp ten czas oglądaniem nowego programu z przyjacielem. Zapisz się na nowe zajęcia treningowe. Umów się na cotygodniowe spotkania networkingowe z nowymi ludźmi.

Oczyść się zanim się odkochasz

Czy słyszałeś kiedyś o Marie Kondo? Jeśli nie, przeczytaj to natychmiast. Zmiana to idealny czas na świeży start. Ustal nowe intencje w swoim życiu, zaczynając od domu. Pozbycie się materialnych przedmiotów, które zagracają naszą przestrzeń, jest wielkim krokiem do uwolnienia się od nich w celu uzdrowienia. Pozbądź się wszystkiego, co przypomina ci o osobie, z którą już nie jesteś. Nie zostawiaj rzeczy w pudełku pod łóżkiem. To pudełko pod łóżkiem jest jak bałagan w sercu. Pozwól temu odejść, dziewczyno.   

W tym samym duchu, usuń ich wiadomości ze swojego telefonu. Nie zostawiaj ich tam, żebyś mogła je przewijać, kiedy wypijesz o jeden kieliszek wina za dużo.

Zrób coś kreatywnego

Mocno wierzę w moc pisania dziennika i mam tendencję do robienia tego tylko wtedy, gdy czuję się zdołowana. Zapisywanie moich uczuć pomaga mi spojrzeć na nie z innej perspektywy i uwolnić napięcie, którego się trzymam.

Inne kreatywne zajęcia, takie jak malowanie, słuchanie lub tworzenie muzyki, a nawet po prostu śpiewanie w samochodzie na najwyższych obrotach płuc, pomagają nam połączyć się z samym sobą i wykorzystać inną część naszego mózgu. Jest to również dobry sposób, aby pracować przez swoje uczucia.

Stwórz dystans

Aby naprawdę uzdrowić i ruszyć dalej, musisz zdystansować się od osoby, z którą próbujesz się. To jest idealny czas, aby wyciszyć lub unfollow je na mediach społecznościowych, i naprawdę jeśli możesz stworzyć dystans dla siebie od mediów społecznościowych w ogóle, to jest to najlepszy sposób, aby odzyskać przestrzeń dla siebie.  

W porządku jest, jeśli musisz przestać widywać wspólnych znajomych na jakiś czas. To jest w porządku, jeśli trzeba unfriend ich członków rodziny lub untag siebie ze zdjęć. Heck, jeśli trzeba zrobić fizyczny dystans i przenieść, zrób to. Odblokowanie swojego serca od kogoś, kogo kochałeś głęboko, nie jest łatwą rzeczą do zrobienia. I to jest jeszcze trudniejsze, jeśli musisz zobaczyć je na co dzień lub może przypadkowo skrzyżować ścieżki z nimi.

Jak się odkochać w przyjacielu lub koledze i koleżance z pracy? Zaakceptuj ich rolę

Nie każda miłość jest na zawsze. Jak mówi powiedzenie, niektórzy ludzie są w twoim życiu z jakiegoś powodu, niektórzy z jakiegoś powodu, a niektórzy przez całe życie. Odkochiwanie się z miłości często oznacza zaakceptowanie powodu, dla którego ta osoba była w twoim życiu, ponieważ ten okres się kończy.

Koniec miłości może sprawić, że nadejdzie czas na zmiany. To czas na napisanie nowego rozdziału, zamiast ponownego czytania starych.

Odkochiwanie się w dziewczynie, w chłopaku jest trudne, ale nie niemożliwe. Co najważniejsze, musisz być delikatny dla siebie, być skłonny prosić o pomoc i naprawdę pozwolić sobie na żałobę. To nie będzie po prostu pstryknięcie przełącznika i koniec. To jak jazda na fali lub zjeżdżanie na sankach z górki, na której nie ma wystarczająco dużo śniegu.

Polegaj na przyjaciołach

Kobieta pocieszająca swoją smutną przyjaciółkę

Kiedy jedna osoba odchodzi z twojego życia, pojawia się ktoś nowy. Dołóż trochę wysiłku, aby ożywić stare przyjaźnie i oprzyj się w tym czasie na przyjaciołach w poszukiwaniu wsparcia. Jeśli musisz nawiązać nowe znajomości, zacznij aktywnie działać w swojej społeczności. Dołącz do drużyny sportowej, jakiejś grupy tematycznej, zaplanuj wycieczkę, znajdź grupę która się spotyka lub rozpocznij nowe hobby. Ważne jest wszystko, co możesz zrobić, aby odwrócić uwagę od siebie i ruszyć dalej. Rozmowy z przyjaciółmi i spędzanie z nimi czasu mogą Ci pomóc:

 • Przetworzyć relację
 • Zapewnić świeże i bardziej obiektywne spojrzenie
 • Lepiej zrozumieć problemy w związku
 • Zapewnić wsparcie i bezwarunkową miłość w tym trudnym czasie
 • Przypomnieć sobie, jak wyglądają zdrowe związki
 • Pozostać w chwili obecnej

Łatwo jest zapętlić się w myśleniu o przeszłości, marzeniu o przyszłości lub zastanawianiu się, dlaczego związek się nie udał. Zamiast wzbudzać te emocje, skup się na tym, co jest przed tobą w tej chwili. Niektórzy ludzie uważają, że większe zaangażowanie w pracę lub projekty wokół domu może pomóc. Możesz zrobić coś symbolicznego, np. pomalować pokój na nowy kolor lub urządzić krótką ceremonię ze świecami, aby się pożegnać i uwolnić to, co nie wyszło. Możesz również:

 • Napisać list do swojego byłego i spalić go lub podrzeć
 • napisać dziennik o swoich uczuciach, aby pomóc je uwolnić
 • Ćwiczyć medytację lub spróbować zajęć jogi – obie są świetne do stukania w swoje emocjonalne ja, a także dobre do uziemienia
 • Spróbuj ugotować nowy przepis, który chciałeś wypróbować
 • Podbij jakiś mały cel, który wcześniej sobie wyznaczyłeś
 • Wybierz się na miły spacer
 • Ukierunkuj swoje emocje w klasie treningowej
 • Słuchaj swoich ulubionych piosenek lub muzyki uspokajającej
 • Wymyśl mantrę, która będzie Ci przypominać, że ból, którego doświadczasz jest tymczasowy i minie
 • Nadaj priorytet zdrowej samoopiece
 • Dlaczego nauka o tym, jak się odkochać z nieodwzajemnionej miłości jest pomocna?
 • Odpadnięcie z miłości może być bolesnym procesem, ale jeśli musisz iść dalej, warto wiedzieć, jak odpaść z miłości. Większość ludzi doświadcza złamanego serca w pewnym momencie swojego życia i musi sobie radzić z emocjonalnym następstwem. Kiedy masz złamane serce, może to spowodować ból w klatce piersiowej, zap zap motywacji, sprawiają, że czujesz się zdrętwiały lub w niedowierzaniu, a nawet sprawiają, że czujesz się chory. Dobra wiadomość jest taka, że te rzeczy są tymczasowe i miną z czasem.

Oto kilka powodów, dla których możesz chcieć iść dalej:

 • Zostałeś oszukany
 • Jesteś wykorzystywany lub źle traktowany
 • Zostałaś porzucona
 • Chcesz innych rzeczy
 • Jesteś zakochany w kimś, kto cię nie kocha
 • Jesteś zakochany w kimś, kto jest żonaty lub niedostępny
 • Kochaj siebie
 • Świetnym sposobem, aby dowiedzieć się, jak odkochać się w przyjacielu, dziewczynie, chłopaku, jest zadanie sobie pytania, jak chciałbyś, aby sprawy się potoczyły – a następnie zacznij dawać sobie miłość, której potrzebujesz. Może chciałbyś, aby ta osoba była bardziej wspierająca, życzliwa lub lojalna. Zidentyfikuj to, czego brakowało i zacznij wypełniać pustkę doświadczeniami i ludźmi, którzy przynoszą ci te emocje. Twój następny związek będzie odzwierciedlał zmiany, których dokonałeś.

5 Psychologicznych doświadczeń, które łączą ludzi zaczynających się odkochiwać

 1. Utrata intymności. Pary, które rozpadają się i odkochują, zazwyczaj doświadczają spadku intymności fizycznej, co może oznaczać mniej seksu, brak ochoty na seks, seks niższej jakości, mniejszą czułość po stosunku lub inne straty w zakresie intymności fizycznej. Osoby te mogą szukać wymówek, by unikać intymności, aż w końcu żadna ze stron nie będzie inicjować kontaktu. Spadek ilości czułego dotyku w ciągu dnia może również opisywać doświadczenia ludzi podczas odkochiwania się.
 2. Utrata zaufania. Czy możesz polegać na swoim partnerze? Czy zastanawiasz się, czy twój partner jest z tobą szczery? Czy ty jesteś szczery ze swoim partnerem? Pary opisujące odkochiwanie się z miłości jako spadek zaufania.
 3. Utrata poczucia bycia kochanym. Być może istnieje rozdźwięk między tym, jak zachowuje się twój partner, a ideą, że cię kocha, a pogodzenie jego zachowania z miłością po prostu nie wydaje się możliwe. Ludzie, którzy odkochują się, mogą zacząć kwestionować, czy ich partner może kochać kogokolwiek, lub czy to oni sami są tymi, których ich partner nie kocha.
 4. Ból emocjonalny. Ból związany z szybkim odkochiwaniem się prawdopodobnie przybiera różne formy dla różnych osób. W wielu z badań obejmował on uczucia depresji, płaczu, nieszczęścia i zranienia, a także dużą dozę samotności. Żal, którego doświadczają jednostki, może być przytłaczający i długotrwały.
 5. Negatywne spojrzenie na siebie – Następstwem odkochiwania wydaje się być niska samoocena i poczucie porażki. Być może odzwierciedla to rozczarowanie, że związek nie jest taki, jak sobie wyobrażałaś/eś. Może jest to wynik odrzucenia przez kogoś, komu kiedyś ufałaś/eś. Poczucie własnej wartości może być bardzo dotkliwe podczas procesu odkochiwania z nieodwzajemnionej miłości.

Pozostań w chwili obecnej, aby się odkochać

Łatwo jest zaplątać się w rozmyślaniach o przeszłości, marzeniach o przyszłości lub zastanawianiu się, dlaczego związek się nie udał. Zamiast wzbudzać te emocje, skup się na tym, co jest przed tobą w tej chwili. Niektórzy ludzie uważają, że większe zaangażowanie w pracę lub projekty wokół domu może pomóc. Możesz zrobić coś symbolicznego, np. pomalować pokój na nowy kolor lub urządzić krótką ceremonię ze świecami, aby się pożegnać i uwolnić to, co nie wyszło. Możesz również:

 1. Napisać list do swojego byłego i spalić go lub podrzeć
 2. napisać dziennik o swoich uczuciach, aby pomóc je uwolnić
 3. Ćwiczyć medytację lub spróbować zajęć jogi – obie są świetne do stukania w swoje emocjonalne ja, a także dobre do uziemienia
 4. Spróbuj ugotować nowy przepis, który chciałeś wypróbować
 5. Podbij jakiś mały cel, który wcześniej sobie wyznaczyłeś
 6. Wybierz się na miły spacer
 7. Ukierunkuj swoje emocje w klasie treningowej
 8. Słuchaj swoich ulubionych piosenek lub muzyki uspokajającej
 9. Wymyśl mantrę, która będzie Ci przypominać, że ból, którego doświadczasz jest tymczasowy i minie
 10. Nadaj priorytet zdrowej samoopiece